Atrakcje w Trzebini

St.gówna zabytki

Gmina Trzebinia zajmuje powierzchnię 105,28 kilometrów kwadratowych i leży w północno-zachodniej części województwa małopolskiego. Obejmuje centralnie położone miasto Trzebinia oraz sołectwa: Bolęcin, Czyżówka, Dulowa, Karniowice, Lgota, Młoszowa, Myślachowice, Pila Kościelecka, Płoki i Psary. Dobrą komunikację zapewniają drogi lokalne oraz autostrada A4 (Trzebinia leży tuż przy autostradzie).

Nasz kameralny i spokojny hotel to wspaniała baza wypadowa do zwiedzania wyjątkowych miejsc Trzebini oraz innych miast - szczególnie Krakowa, Oświęcimia. To atrakcyjne miejsce na weekendowy, czynny odpoczynek.

 

Polecamy:

Piękne zabytki naszej gminy

Propozycje wycieczek https://trzebinia.pl/sport-turystyka-i-rekreacja/turystyka/propozycje-wycieczek


Dwór ZieleniewskichDwór Zieleniewskich (z jego bogatą historią oraz naszą wyjątkową restauracją)

Początki historii dworu sięgają XIII wieku, jednak pierwszy murowany budynek został wzniesiony najprawdopodobniej dopiero w czasach, kiedy właścicielem Trzebini był Dziersław Karwacjan (II połowa XIV w.). Wcześniejsze zabudowania dworskie zbudowane były z drewna. Dwór posiada wiele charakterystycznych cech dla staropolskich dworów m.in.: łamany mansardowy dach (nazywany dachem polskim) oraz czterokolumnowy portyk od strony zajazdu. Na podstawie zachowanych zapisów istnieje przypuszczenie, iż kształt ten został mu nadany prawdopodobnie już w pierwszej połowie XVII w., wcześniej natomiast miał on charakter wieży mieszkalnej, pełniącej funkcję strażniczą na drodze z Olkusza do portu wiślanego w Okleśniej, którędy transportowano rudy ołowiu i srebra.

 

Pałac w MłoszowejZespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej

Najstarsze wzmianki o Młoszowej pochodzą z XIV wieku. Kajetan Florkiewicz, adwokat z Kęt, zakupił dobra młoszowskie w 1798 r. Jego syn - Juliusz Ozdoba Florkiewicz postanowił przebudować klasycystyczny dwór w Młoszowej i nadać mu bardziej „starożytny" charakter. Jego zamierzeniem było nie tylko upiększenie rezydencji, ale też ubarwienie jej wizerunku i przekonanie współczesnych, że w tym miejscu już w początkach XVII wieku istniał zamek, zniszczony w czasie wojny północnej przez Szwedów, który teraz jest przez niego zaledwie „odbudowywany". Rzekoma odbudowa miała być przeprowadzona na podstawie fikcyjnego inwentarza z 1705

 


Klasztor TrzebiniaSanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini

W 1901 r. księża Salwatorianie założyli w Trzebini nową wspólnotę - pierwszą placówkę Salwatorianów na ziemiach polskich. Początkowo wynajmowali budynek, a dopiero w 1903 r. zakupili 3 ha ziemi za stacją kolejową z przeznaczeniem na budowę zabudowań klasztornych i kościoła. W 1910 r. poświęcono kamień węgielny pod budowę świątyni, zaprojektowanej w stylu neogotyckim. Budowę przerwał wybuch I wojny św.

 

 

 

Sanktuarium PłokiSanktuarium Maryjne w Płokach

Pierwszy murowany kościół na płockim wzgórzu Zagajnik powstał w początkach XIV stulecia (parafię erygowano w 1314 r. i pierwszy kościół mógł powstać w tym okresie, natomiast jej istnienie w Płokach potwierdza spis świętopietrza z 1326 r.). Po pożarze w 1793 r. odbudowano go w stylu klasycystycznym jako znacznie skromniejszą świątynię, którą ze względu na zły stan techniczny rozebrano w 1949 r. Budowę obecnego kościoła zakończono w 1954 r.

 

Oraz wiele innych.

Pełne informację na temat zabytków dostępne na stronie naszej gminy https://trzebinia.pl/sport-turystyka-i-rekreacja/turystyka/zabytki

 

Wypoczynek i rekreacja naszej gminy

BalatonKąpielisko Balaton SERCE TRZEBINI

Balaton - akwen położony w samym centrum Trzebini, w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu. Lustro wody o pierwszej klasie czystości obejmuje powierzchnię ok. 3 ha i sięga głębokości średnio 9,5 m. W wyniku naturalnych procesów na części dawnego wyrobiska wyrósł las z dominacją brzozy, a do niewielkich mokradeł sprowadziły się płazy i rośliny lubiące wilgoć.

 


ChechłoZalew Chechło

Zalew Chechło to największy w Trzebini zbiornik wodny - jego powierchnia liczy ok. 54 ha. Znajduje się na skraju Puszczy Dulowskiej i z dwóch stron otaczają go lasy. Uregulowana przez zaporę północno-zachodnia część zalewu jest zagospodarowana i przygotowana na przyjęcie turystów, natomiast pozostałą część pozostawiono w stanie dzikim i jest to wspaniałe miejsce dla obserwacji ptaków, poszukiwania roślin lubiących wilgotne stanowiska oraz dla amatorów wędkarstwa.


BasenAqua Planet - kompleks rekreacyjno sportowy

Kompleks sportowo-rekreacyjny Aqua Planet Kryta Pływalnia w Trzebini

przy ul. Rafineryjnej 10a w Trzebini (dawniej ul. Kruczkowskiego)

zaprasza przez cały tydzień w godzinach od 6.00 do 22.00

 

 

Pełne informację na temat rekreacji dostępne na stronie naszej gminy https://trzebinia.pl/sport-turystyka-i-rekreacja/turystyka/wypoczynek-nad-woda

 

Szlaki piesze i rowerowe naszej gminy

mapa pomaranczowyPomarańczowy pieszy szlak turystyczny ok. 15 km

Trasa turystyczna rozpoczyna się przy położonym po lewej stronie ulicy Krakowskiej Zespole Pałacowo - Parkowym w Młoszowej, gdzie można dotrzeć z centrum Trzebini autobusem linii 15. Za główną bramą należy skierować się w lewo, a następnie przejść przez kamienny most i wyłożony łamanym wapieniem placyk obok pałacu. Mniejsza, ostro sklepiona brama prowadzi do położonego na wzgórzu parku, będącego znakomitym obiektem do poznawania bogactwa przyrody Trzebini. Znajdujące się tam wyjątkowe okazy lipy, tulipanowca, magnolii i derenia zostały uznane za pomniki przyrody.

 

 

mapa niebieskiNiebieski pieszy szlak turystyczny - ok. 10 km

Trasa turystyczna rozpoczyna się na południowym brzegu Zalewu Chechło, stanowiącego największy zbiornik wodny na terenie gminy, po czym prowadzi w kierunku południowo - wschodnim biegnącą wzdłuż brzegu ulicą Chrzanowską. Dalej szlak skręca w prawo i pnie się łagodnie w górę ulicy Granicznej w Pile Folwarcznej, mija położony na wysokości 305 m n.p.m. szczyt wzgórza, zakręca wraz z ulicą Graniczną i schodzi w dół ulicą Dębową. Trasa przecina ulicę Krakowską i zagłębia się w lesie.

 

 

ziel perły zielonyZielony pieszy szlak turystyczny ok. 15 km

Trasa turystyczna rozpoczyna się przy Domu Kultury w Myślachowicach, skąd skręca w lewo w ulicę 22 Lipca, a następnie w prawo w ulicę Łąkową, która wraz z ostatnimi zabudowaniami przechodzi w polna drogę i prowadzi w stronę doliny rzeki Kozi Bród.
Dalej szlak zagłębia się w lesie i skręca w kierunku północno - zachodnim w leśną drogę biegnącą równolegle do rzeki. W pobliżu Czyżówki szlak skręca w prawo i wychodzi z lasu obok mostku nad Kozim Brodem. Po przekroczeniu mostku trasa skręca w lewo ulicą Długą, a potem w prawo w ulicę Skalną. Mniej więcej w połowie jej długości trasa skręca w lewo i leśną drogą przez piaszczyste wzniesienia podąża w kierunku wzgórza Cisowa i znajdujących się opodal ciekawych formacji, zwanych Cisowymi Skałami.

Pełne informację na temat szlaków turystycznych dostępne na stronie naszej gminy https://trzebinia.pl/sport-turystyka-i-rekreacja/turystyka/turystyka-piesza-i-rowerowa

 

Nordic walking w Trzebini

trasy nordic walking Trzebinia

Zachęcamy do korzystania z możliwości wspaniałego relaksu w otoczeniu pięknego lasu, bogatego w różne gatunki ciekawych roślin i zwierząt, dlatego polecamy szczególnie spacery po Puszczy Dulowskiej. Ze względu na spokojne otoczenie i wygodne trasy, stąd często rozpoczynają swoje wędrówki amatorzy spacerów w stylu nordic walking. Bezpośredni kontakt z przyrodą umożliwia ścieżka przyrodniczo-leśna, prowadząca Linią Średnią w kierunku północno-zachodnim (5,5 km długości). Przez teren Puszczy przechodzi także kilka szlaków turystycznych (zielony, niebieski i czerwony).

 

 

 

 

 

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Na terenie Gminy znajdują się następujące formy ochrony przyrody:

  • Rezerwat przyrody Ostra Góra,
  • Tenczyński Park Krajobrazowy,
  • Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie,
  • 26 pomników przyrody,
  • 1 użytek ekologiczny.

 

 

 

 

Puszcza Dulowska

Puszcza Dulowska

Puszcza Dulowska

znajduje się w gminie Trzebinia, między autostradą A4 oraz drogą krajową nr 79 (w połowie drogi od Krakowa do Katowic). Można tu dotrzeć koleją (stacja PKP znajduje się tuż przy Puszczy Dulowskiej) lub samochodem: od strony Dulowej (wjazd znajduje się przy ulicy Tenczyńskiej, wzdłuż której można zaparkować samochód) albo z Młoszowej (od strony ulicy Szembeka). Duży parking znajduje się też obok remizy OSP w Dulowej. Aby dojechać do Puszczy za pomocą GPS można wpisać następujące parametry: 50°07'01″N 19°32'20″E.

 

Rezerwat przyrody Ostra Góra

Ostra Góra

 Rezerwat przyrody Ostra Góra

znajduje się na południe od drogi łączącej Myślachowice z Psarami (zobacz miejsce na mapie).

W 1959 roku w celu ochrony buczyny karpackiej, porastającej szczyt wzgórza, ustanowiono częściowy rezerwat przyrody, obejmujący obszar o powierzchni 7,59 hektarów. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w gminie Trzebinia.

 

 

Kino "SOKÓŁ" 3D

kinoKino 3D "Sokół" w Trzebini

dysponuje klimatyzowaną salą kinowo-teatralną na 230 miejsc, gdzie można realizować projekcje filmowe, występy teatralne, kabaretowe oraz  muzyczne przy doskonałym nagłośnieniu, obrazie i oświetleniu. Podczas projekcji filmu obraz wyświetlany jest na nowoczesnym projektorze VICTORIA 5, natomiast tło dźwiękowe odtwarzane jest przez nagłośnienie dookólne JBL, napędzane końcówkami CROWN, co zapewnia bardzo czysty i głęboki dźwięk.

 

 

Konie
W pobliskim sołectwie niedaleko Hotelu dla miłośników jazdy konnej znajduje się Klub Jeździecki Szarża im. 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego w Bolęcinie, który od lat prowadzi zajęcia nauki jazdy konnej i organizuje obozy jeździeckie.