Restauracja w Dworze
38
Nasza restauracja znajduje się w przestronnych i stylowych piwnicach jednego z najciekawszych zabytków Trzebini i Chrzanowa - Dworu Zieleniewskich. Dwór ma bardzo ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na XIII wiek później XV wiek, kiedy to powstał tu obronny dwór Klausa Kesingera. Dalej Dwór był rezydencją rodu Trzebińskich, a w początkach XX wieku stał się siedzibą Pauliny i Mariana Zieleniewskich.Dzisiejsza nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla w Trzebini. Dwór nie remontowany, z czasem zaczął podupadać, podobnie jak inne tego typu obiekty w Polsce.

Przez długie lata znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich - Zbigniewa Zieleniewskiego. Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem odbudowy dworu był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast na poddaszu usytuowano pokoje hotelowe.

Zapraszamy do naszej restauracji, winiarni i drink barku w podziemiach Dworu - a jeżeli dobrze się Państwo wsłuchacie w ciszę nastrojowych wnętrz może usłyszycie odgłosy wydawanych na dworze balów, szum sukien balowych i dźwięki orkiestry dworskiej...

9 10 7 2k 5k